Skip to main content Skip to footer

Benchmark

Benchmark DAC3

Benchmark DAC3 HGC, konwerter cyfrowo-analogowy

Nowa referencja - wyprzedzając legendarne przetworniki Benchmark DAC1 i DAC2

DAC3 to najnowszy dwukanałowy przetwornik cyfrowo-analogowy firmy Benchmark oparty o chip ESS Technologies ES9028PRO. W porównaniu do wielkrotnie nagradzanego modelu Benchmark DAC2, nowy przetwornik DAC3 osiąga znacznie  niższy poziom szumu i zniekształceń harmonicznych.

Rodzina przetworników Benchmark DAC1 i DAC2 przez lata była referencją, do której porównywano inne urządzenia. W fachowej literaturze trudno wręcz znaleźć test przetwornika cyfrowo-analogowego, w którym nie odwoływałoby się do przetworników DAC1 lub DAC2. Przetworniki Benchmarka znajdują się w wielu najlepszych studiach nagraniowych i masteringowych na całym świecie. Ich brzmienie cieszy też wielu miłośników dobrego dźwięku w systemach domowych. Benchmark znów podniósł poprzeczkę. Przetwornik cyfrowo-analogowy DAC3 wyznacza nowy poziom referencji.

Referencyjna jakość

Benchmark DAC3 oferuje wyjątkową muzykalność, olbrzymią ilość detali i precyzyjne obrazowanie. Zastosowano w nim zaawansowane filtry cyfrowe oraz asynchroniczny interfejs USB zgodny z plikami o wysokiej częstości próbkowania. Wszystkie wejścia przetwornika są chronione przed jitterem dzięki wykorzystaniu nowego systemu redukcji jittera Benchmark UltraLock3™.

Wewnętrzna obróbka sygnału zachodzi z rozdzielczością 32 bitów. Zapewnia to zapas 3,5dB powyżej 0dBFs, co zapobiega przeciążeniu procesora DSP często występującego w innych przetwornikach.

Sygnał płynący z czterech zbalansowanych konwerterów cyfrowo-analogowych jest sumowany przed stworzeniem każdego zbalansowanego sygnału wyjściowego.  Takie sumowanie 4:1 zapewnia redukcję szumu na poziomie 6dB i zapewnia przetwornikowi Benchmark DAC3 pozycję lidera w branży.

DAC3 versus DAC2

Konstrukcja przetwornika DAC3 jest rozwinięciem doskonałej rodziny urządzeń DAC2. Nowy przetwornik zachowuje znaną formę i oferuje podobny zestaw funkcji, ale dodaje do tego wyższą jakość możliwą do osiągnięcia dzięki wykorzystaniu nowego chipa ES9028PRO.

Oto lista przewag przetwornika DAC3 nad DAC2:

  • aktywna kompensacja drugiej harmonicznej
  • aktywna kompensacja trzeciej harmonicznej
  • niższy poziom THD+N
  • mniejsze wahania poziomu sygnału w całym zakresie pasma
  • poprawiona odpowiedź częstotliwościowa
  • szybsza synchronizacja pętli PLL
  • szybsze przełączanie między wejściami 

DAC3 versus DAC1

W porównaniu do DAC1, przetworniki DAC2 i DAC3 wyposażone są dodatkowo w:

  • asynchroniczne wejście USB Audio 2.0 192kHz
  • 32-bitowy system konwersji cyfrowo-analogowej
  • wyświetlacz informujący o rozdzielczości plików
  • wyświetlacz informujący o częstości próbkowania
  • kontrolę polaryzacji
  • bezpośrednią konwersję plików DSD
  • DIM -20dB
  • dwustronny wyzwalacz 12V
  • wyłącznik z funkcją Auto On
  • wejście dla systemu kina domowego
  • transfer sygnału cyfrowego
  • procesor DSP z dużym zapasem mocy obliczeniowej
  • działający w obu domenach hybrydowy układ regulacji wzmocnienia
  • dodatkowe wejście i wyjście

Natywna konwersja DSD

Wszystkie wejścia cyfrowe przetwornika DAC3 są zgodne z sygnałem PCM 192kHz lub DSD64. Sygnał DSD z każdego wejścia jest transportowany w trybie bit-perfect zgodnie z protokołem DoP 1.1. Zarówno sygnał PCM, jak i DSD są natywnie konwertowane do postaci analogowej. Sygnał DSD nigdy nie jest poddany konwersji do PCM [i odwrotnie], co zawsze prowadzi do pogorszenia brzmienia. System konwersji DAC3 gładko przełącza się z natywnej konwersji DSD na natywną konwersję PCM. Protokół DoP 1.1 jest wspierany przez wiele odtwarzaczy cyfrowych a pliki DSD są dostępne w wielu źródłach.

Bezpośrednie połączenie ze wzmacniaczami mocy

Przetworniki Benchmark DAC1, DAC2 i DAC3 są zaprojektowane pod kątem ich bezpośredniego połączenia ze wzmacniaczami mocy lub aktywnymi kolumnami. Wyjścia XLR przetworników Benchmark wyposażone są w regulowane pasywne tłumiki o niskiej impedancji, które służą do optymalizacji połączenia ze wzmacniaczem mocy [lub aktywnymi kolumnami]. Ta unikalna funkcja dopasowuje stopień wzmocnienia między przetwornikiem a wzmacniaczem mocy. A znaczenia dopasowania wzmocnienia nie da się przecenić. Kiedy poszczególne komponenty systemu są do siebie odpowiednio dopasowane, każdy z nich może pracować z sygnałem na optymalnym poziomie, co w efekcie prowadzi do poprawy brzmienia systemu jako całości. 

Neutralne brzmieniowo monitorowanie studyjne

Każdy DAC firmy Benchmark projektowany jest w celu uzyskania maksymalnie przejrzystego [transparentnego] brzmienia. Transparentne brzmienie ma bowiem kluczowe znaczenie dla monitorujących systemów stosowanych w studiach nagraniowych. Konwerter Benchmark DAC3 jest więc idealnym uzupełnieniem wszystkich referencyjnych systemów audio. W przeciwieństwie do wielu produktów konkurencji, DAC3 nie wprowadza do brzmienia eufonicznej koloryzacji. Jego brzmienie ma być tak naturalne, jak to tylko możliwe.

Wewnątrz studia nagraniowego

Kiedy przetworniki Benchmark stosowane są w domowych systemach audio, studyjne brzmienie może cieszyć każdego miłośnika muzyki. Brzmienie to przedstawia czystą muzykę bez żadnych podkolorowań. Można ją usłyszeć dokładnie tak, jak była słyszana w studio nagraniowym. Tak, jak chcą tego jej autorzy.

Jak w sali koncertowej

Przejrzystość brzmienia daje coś więcej niż tylko możliwość odtworzenia warunków studia nagraniowego. Jeżeli nagranie live nie było poddane nadmiernej obróbce, słuchacz może trafić wprost do sali koncertowej. Do tego potrzebny jest jednak całkowicie przejrzysty system audio.Emocji ’bycia na koncercie’ nie da się odtworzyć na systemach wprowadzających do muzyki ciepło lub eufoniczne bogactwo.

Technologie stosowane w DAC3

  • kompensacja harmonicznych
  • hybrydowy układ kontroli wzmocnienia
  • system tłumienia jittera UltraLock3™
  • asynchroniczny układ USB
  • poczwórny, zbalansowany 32-bitowy system konwersji cyfrowo-analogowej
  • regulowany zasilacz

Kompensacja harmonicznych

Układ scalony ES9028PRO wyposażony jest w dwa systemy korygujące zniekształcenia, które niezależnie od siebie eliminują większą część drugiej i trzeciej harmonicznej w konwerterze cyfrowo-analogowym. Ultraczysty analogowy stopień wyjściowy urządzenia DAC3 pozwala w pełni wykorzystać [i pokazać] możliwości tych systemów. Na rynku nie ma dziś, najprawdopodobniej, konwertera cyfrowo-analogowego o niższym poziomie szumów i zniekształceń niż Benchmark DAC3.

Hybrydowy układ kontroli wzmocnienia

’HGC’ to skrót od HYBRID GAIN CONTROL, co oznacza ’hybrydowy układ kontroli wzmocnienia’. Jest to zastosowane w DAC3 rozwiązanie opracowane samodzielnie przez firmę Benchmark. Łączy ono aktywną, analogową kontrolę wzmocnienia,  pasywne tłumiki niskiej impedancji, 32-bitowym układem regulacji głośności w domenie cyfrowej z napędzanym silnikiem pokrętłem regulacji głośności. Pokrętło reguluje wszystkie wejścia oraz porusza się zgodnie z komendami pilota zdalnego sterowania. Sygnał z wejść analogowych nigdy nie jest konwertowany do postaci cyfrowej. Sygnał z wejść cyfrowych nigdy nie przechodzi przez potencjometr analogowy. Wejścia cyfrowe są precyzyjnie kontrolowane przez 32-bitowy system DSP, który zachowuje doskonałą równowagę kanałów i stereofoniczne obrazowanie, unikając przy tym generowania szumu i zniekształceń.

Wyjątkowy dla Benchmarka zestaw pasywnych tłumików w stopniu wyjściowym zapewnia wolną od zniekształceń redukcję wzmocnienia bez wpływu na zakres dynamiki konwertera. Tłumiki te pozwalają na optymalizację poziomu wzmocnienia między przetwornikiem DAC2 a wzmacniaczem mocy. Jest to kwestia absolutnie niezbędna dla osiągnięcia maksymalnego zakresu dynamiki systemu jako całości. Spory udział w rynkowym sukcesie przetworników Benchmark DAC1 i DAC2 ma właśnie zastosowanie pasywnych tłumików. Kiedy przedwzmacniacz lub DAC z regulacją głośności są niedopasowane do wzmacniacza mocy, detale muzyki mogą być schowane w nadmiernym szumie generowanym przez system. System ’HCG’ pozwala pokazać pełen zakres dynamiki wzmacniacza. Usłysz nowe detale na swoich ulubionych nagraniach!

System tłumienia jittera UltraLock3™

UltraLock3™ to ulepszona wersja systemu UltraLock2™ używanego w przetwornikach DAC2. UltraLock3™ pozwala osiągnąć pełną zgodność fazową już po 6ms, jego poprzednik potrzebował na to 400ms. Oba systemy pozwalają na praktycznie całkowitą likwidację jittera, ale szybkość działania nowego UltraLock3™  z pewnością zyska uznanie wielu użytkowników.Procesor DSP działa z rozdzielczością 32 bitów i ma 3dB zapasu przy częstości próbkowania 211kHz: indukowane przez sitter zniekształcenia i szum osiągają poziom 140dB poniżej poziomu muzyki, daleko poniżej poziomu słyszenia. System Benchmark UltraLock3™ eliminuje wszystkie słyszalne artefakty związane z sitterem.

Wydajny procesor DSP z zapasem mocy obliczeniowej na poziomie 3,5dB

Cały układ cyfrowej obróbki sygnału przetwornika DAC3 został zaprojektowany pod kątem sygnału na maksymalnym poziomie +3dBFS. Większość systemów cyfrowych może poddawać obróbce sygnał nie przekraczający 0dBFS. Poziom 0dBFS wydaje się racjonalny ponieważ 0dBFS to najwyższy poziom sygnału sinusoidalnego, który może być zapisany w postaci cyfrowej. Jednak, dokładne obliczenia dotyczące kodowania PCM pokazują, że piki między próbkami mogą sięgać nawet +3,01dBFS, nawet jeśli żadna z próbek nie przekracza 0dBFS. Piki te są częste w nagraniach komercyjnych i nie mają wpływu na jakość PCM aż do etapu interpolacji, z której korzystają praktycznie wszystkie przetworniki cyfrowo-analogowe. Interpolacja sygnału jest koniecznym warunkiem otrzymania 24-bitowej rozdzielczości konwersji. Niestety, obecne między próbkami piki przekraczające 0dBFS wywołują zaburzenia w pracy interpolatorów prowadzące w efekcie do generowania zniekształceń. Benchmark uważa, że właśnie te szerokopasmowe zniekształcenia wywołują poczucie ostrości wysokich tonów w systemach z cyfrowym źródłem. Przetwornik Benchmark DAC3 obchodzi te problemy dzięki zapasowi 3,5dB w całym łańcuchu konwersji. Firma uważa, że to przełomowe rozwiązanie.

Asynchroniczny system USB

Zastosowany w DAC3 system USB wspiera USB Audio 2.0, DSD oraz USB Audio 1.1. Układ rozpoznaje częstotliwość sygnału i dostraja się do częstości próbkowania zainicjowanej przez komputer i/lub odtwarzacz plików. We wszystkich trybach pracy, komunikacja USB jest asynchroniczna, co eliminuje istotne źródło jittera.

Benchmark DAC3 wyposażony jest w zegar o niskim jitterze kontrolujący transfer danych z komputera do subsystemu USB. Komputer przesyła dane do bufora przetwornika DAC3 w trybie asynchronicznym. Zawartość bufora jest następnie przesyłana, również w trybie asynchronicznym, do subsystemu konwersji cyfrowo-analogowej. Drugi transfer asynchroniczny eliminuje wszystkie ślady jittera, które kumulują się podczas transferu między USBa dalszymi elementami systemu. W efekcie, poziom zniekształceń indukowanych przez jitter nie przekracza granic możliwości urządzeń pomiarowych [lepiej niż -150dBFS]. To wynik na najwyższym światowym poziomie. Bez żadnych kompromisów można więc cieszyć się muzyką z komputera. Asynchroniczny system USB wspiera protokół USB Audio 2.0, co umożliwia odtwarzanie plików PCM do 192kHz oraz DSD. Komputery Apple nie wymagają instalacji sterowników. Sterownik dla systemu WIndows jest łatwy w instalacji.

Asynchroniczny tryb USB Audio 1.1 wspiera pliki o częstości próbkowania do 96Hz i nie wymaga instalowania na komputerze żadnych sterowników. Tryb pracy USB można wybierać z poziomu przedniego panelu przetwornika DAC3 lub pilota zdanego sterowania. System ten pozwala na prostą współpracę z systemami Windows, MacIOS i Linux. Wystarczy włożyć wtyczkę USB do gniazda a DAC3 staje się dostępny jako urządzenie audio.

System USB pozostaje aktywny nawet po wyłączeniu przetwornika Benchmark DAC3. Zapobiega to niepożądanym przerwom w działaniu komputerowego audio i eliminuje potrzebę rekonfiguracji komputera po każdym włączeniu przetwornika.

Poczwórny 32-bitowy zbalansowany system konwersji

Cztery zbalansowane 32-bitowe konwertery dostarczają sygnał audio do konwerterów prądowo napięciowych o niskiej impedancji zastosowanych w DAC3. Sumowanie 4:1 redukuje szum i zniekształcenia do poziomu wyznaczającego nowy branżowy standard. Trudno o lepszy sytem niż ten z DAC3. Analogowe układy, które poprzedza konwersja, są również dokładnie przemyślane. Benchmark od wielu lat buduje high-endowe komponenty analogowe. Potrafi więc zbudować wyjątkowy stopień wyjściowy.

Dzięki sumowaniu 4:1, DAC3 uzyskuje poprawę stosunku sygnału do szumu o 6dB. Układ ES9028PRO to ośmiokanałowy konwerter 32-bitowy. W urządzeniu Benchmark DAC3 sygnał każdego z dwóch kanałów wyjściowych powstaje poprzez zsumowanie sygnału czterech kanałów opuszczających kość przetwornika.

Sumowanie 4:1 zmniejsza również poziom zniekształceń THD. Zaburzenia liniowości powstające w każdym z kanałów konwersji są uśredniane po zsumowaniu a niekoherentne zaburzenia nieliniowe są wyciszane o 6dB.

Narzędzia diagnostyczne - zgodność rozdzielczości i częstotliwości próbkowania

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego pliki 24-bity/192kHz brzmią tak źle na komputerze?  Być może dlatego, że odtwarzacz plików poddaje je downsamplingowi do 44,1kHz a słowo skraca do 16-bitów. Wiele komputerów i odtwarzaczy plików opiera się na najniższych częstościach próbkowania i najsłabszej rozdzielczości. Problemy te może, na szczęście, rozwiązać odtwarzacz plików rozpoznający częstość próbkowania. Wyświetlane przez Benchmark DAC3 informacje dotyczące właściwej częstości próbkowania i rozdzielczości plików potwierdzają odpowiednie działanie odtwarzacza plików.

Przełącznik polaryzacji

Czasem można natrafić na nagrania o odwróconej polaryzacji, Zarówno DAC3 HCG, jak i DAC3L są wyposażone w przełącznik polaryzacji korygujący ten problem.

Obejście sygnału kina domowego

Benchmark DAC3 może być zintegrowany z typowym systemem kina domowego. Zwykle DAC3 reguluje poziom sygnału docierającego do wzmacniaczy mocy prawego i lewego kanału. Sygnał analogowy z procesora kina domowego dociera zaś do któregoś z wejść analogowych DAC3. Programowalna funkcja obejścia sygnału kina domowego, po aktywacji systemu dźwięku dookólnego, wyrównuje głośność sygnału kina domowego. Zarówno DAC3 HCG, jak i DAC3L są wyposażone w sygnalizator informujący o aktywacji funkcji obejścia sygnału kina domowego. 

Transfer sygnału cyfrowego

Drugie wejście koaksjalne DAC3 może zostać skonfigurowane jako wyjście cyfrowe. W  tym ustawieniu, sygnał z każdego wybranego wejścia cyfrowego [w tym USB] trafia do wyjścia cyfrowego. Transfer cyfrowy odbywa się w trybie bit-perfect i jest nawet zgodny z DSD [DoP 1.1]. Również sygnał cyfrowy w formacie Dolby i DTS może być poddany transferowi do zewnętrznego procesora dźwięku dookolnego.

Dwustronne gniazdo wyzwalacza 12V

Benchmark na nowo odkrył gniazdo wyzwalacza 12V. Gniazdo zastosowane w DAC2 może działać jako wyjście, jako wejście i jednocześnie jako wyjście i wejście. Jest kompatybilne z każdym popularnym wejściem  wyjściem wyzwalacza. Wyzwalacz może służyć do włączania i wyłączania wzmacniacza mocy. DAC3 odpowiada również na sygnał 12V w odpowiedzi na włączenie lub wyłączenie innych komponentów systemu.

Wyłącznik główny

Zastosowany przez firmę Benchmark wyłącznik główny może wprowadzić DAC3 w tryb czuwania standby lub całkowicie wyłączyć urządzenie. Ale i wtedy reaguje ono na sygnały wyzwalacza i pilota zdalnego sterowania. Po wyłączeniu zużycie energii wynosi mniej niż 0,5W.

Małe zużycie energii

Przetwornik Benchmark DAC3 wykorzystuje wysoce wydajny zasilacz o niskim poziomie szumów. Urządzenie można podłączyć do sieci elektrycznej o każdym standardowym napięciu stosowanym na świecie. Zużycie energii typowo wynosi 12W.

Regulacja prądu z zasilacza

Aby osiągnąć najniższy poziom szumów, DAC3 wykorzystuje intensywną regulację prądu opuszczającego zasilacz. Każdy istotny subsystem wyposażony jest we własny dedykowany regulator napięcia.

Wzmacniacz słuchawkowy HPA2

DAC3 wyposażony jest we wbudowany wzmacniacz słuchawkowy HPA2™ - opracowany przez firmę Benchmark układ o niskiej impedancji i dużym natężeniu prądu. Wzmacniacz HPA2™ to konstrukcja jakości referencyjnej. Zapewnia dostęp do całej klasy przetwornika DAC3 użytkownikom słuchawek. Benchmark DAC3 oferuje dwa gniazda słuchawkowe 1/4” na przedniej ściance. Jakość brzmienia HPA2™ nie zmienia się nawet wtedy, kiedy jednocześnie podłączone są do niego dwie pary słuchawek.

Made in USA

Benchmark AHB2 jest zaprojektowany, montowany i testowany w USA z wykorzystaniem amerykańskich i importowanych komponentów.  

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiedz się jak używamy plików cookies w naszej Polityce Prywatności.